Přinášíme další díl seriálu o činnosti našeho oddělení risku a vymáhání. Tentokrát se zaměříme na aktuální data a vývoji ve Zdraví nabízeného investičního portfolia. Již tradičně ho pro investory shrnul vedoucí oddělení risku Martin Šmajser.
V loňském roce jsme překonali magickou hranici jedné miliardy a celkový objem úvěru se zastavil na částce 1,93 miliardy Kč. Výrazný růst Fingoodu dokazuje i fakt, že proúvěrovaná částka v roce 2023 převyšuje součet částek všech předchozích let.
Aktivní portfolio zaznamenalo celkový nárůst ve 3. kvartálu o přibližně 155 milionů Kč ve srovnání s posledním reportem. Dominantním sektorem v portfoliu zůstaly nemovitosti, které tvoří přibližně 2/3, tj. 67%, především díky projektu Vinná alej. Sektor průmyslu a výroby zaznamenal růst o zhruba 50 milionů Kč (celkově o 2,5%), přičemž hlavní příspěvek k tomu přišel ze skupiny pana Vančury (Rojek, Sumtex). Sektor financí mírně narostl, zatímco ostatní sektory procentuálně mírně poklesly.
Podíl úvěrů, které jsou plně zajištěny bonitními prostředky ve výši 100 %, zůstává stabilní (nyní 54 %, ve 3. kvartálu to bylo 53 %). V porovnání s předchozím čtvrtletím se zvýšil podíl úvěrů, které jsou plně zajištěny nemovitostmi, a to díky novým rozsáhlejším úvěrům pro Vinnou alej a firmám ze skupiny pana Vančury (Rojek, Sumtex, KHypo Invest). Procento těchto úvěrů vzrostlo na přibližně dvojnásobek, tj. 36 %.
Je důležité zdůraznit, že když hovoříme o úvěru zajištěném nemovitostí v dané hodnotě, znamená to, že disponujeme prvním zástavním právem v Katastru a aktuálním oceněním nemovitosti od externích odhadců.
Pokud jde o movité věci, bere se jejich hodnota dle zůstatku v účetnictví k datu poskytnutí úvěru. Avaly směnek jsou vyhodnocovány z hlediska bonity avalisty současně se schvalováním úvěru, a pokud je bonita dostatečná pro avalovanou částku, až poté je tato hodnota započítána do zajištění úvěru. V praxi to znamená, že existují případy s mnoha úvěry, kde jsou avaly platné, ačkoliv nejsou zahrnuty v tomto výpočtu z důvodu nedostatečné bonity majitele nebo nedostatku informací. Nicméně v praxi mohou tyto platné avaly posloužit k řešení problémů se splácením.
Podíl úvěrů, které jsou v prodlení a podléhají právnímu vymáhání zůstává dlouhodobě konstantní a pohybuje se kolem přibližně 0,5 % z celého portfolia. Hodnota úvěrů ve fázi vymáhání a restrukturalizace od posledního kvartálu vzrostla z 0,5 % na 2,8 % celkového portfolia. Klíčovým faktorem je skupina developerských firem kolem pana Skubidy, kde nedošlo k pravidelným splátkám z interních zdrojů skupiny. Naopak, ke dni 31.12.2023 byly úspěšně uzavřeny nové dohody s novým subjektem ohledně budoucího odkupu těchto pohledávek za 90 % zůstatku jistiny.
Podíl úvěrů v prodlení rovněž vzrostl přibližně o 1 %, přičemž očekáváme plné splacení těchto úvěrů do 1-2 měsíců.
Pozitivní je fakt, že celkový objem úvěrů v kategoriích ‚‚v prodlení, v právním vymáhání a ve fázi vymáhání/restrukturalizace‘‘ poklesl přibližně o 15 milionů Kč ve srovnání s předchozím 3. kvartálem.
Rating v jednotlivých třídách koreluje s reálnou úrovní rizika, přičemž úvěry s ratingem od AA do A vykazují výrazně nižší rizikovost než ty s ratingem B a C. Celkový rating portfolia nedoznal významnějších změn a nadále se daří držet velmi nízký podíl skupin B a C. To znamená, že se k investorům dostávají především velmi kvalitní společnosti a projekty.
Zajímá vás jak si vedlo naše oddělení vymáhání v celém loňském roce? O tom si přečtěte v našem dalším článku - zde.