BENEKOV ESCO s.r.o.
O projektu
BENEKOV ESCO s.r.o. je součástí skupiny 3 firem (dále ještě Benekovterm s.r.o. a Benekov E Servis s.r.o.), které spadají pod značku „Benekov“ a nabízejí výrobu a instalaci tepelných zařízení, fotovoltaických elektráren a úsporného osvětlení.
BENEKOV ESCO se zaměřuje na vývoj a instalace fotovoltaických (FVE) řešení s využitím moderních bateriových úložišť vyvíjených v ČR, která jsou velmi žádané pro budoucí rozvoj komunitní energetiky. V tomto směru má opravdu významný náskok před většinou konkurence.
Část vyvíjených zařízení, zejména řídící elektronika, je ve firmě i vyráběna. Kromě vlastních instalací v regionu Moravy dodává své technologie přes síť 30 spolupracujících firem na celém území ČR. Mezi klíčové partnery v oblasti vývoje patří Energetické centrum vysoké školy báňské. Významným obchodním partnerem je firma Ptáček Velkoobchod. Výrobky této společnosti naleznete mimo jiné v Austrálii, Británii a ve většině zemí EU.
Jen v prvním roce svého působení získala společnost tržby v hodnotě 1 mil. korun. V dalším roce se vyšplhaly na 5 mil. korun. V loňském roce pak nastal opravdový boom FVE technologií a v tomto roce dosáhly tržby 67 mil. korun. Tato vlna dále pokračuje a již v lednu 2023 evidovala společnost přijaté závazné objednávky v objemu 93 mil. Kč. Plánovaný obrat na rok 2023 je na úrovni minimálně 200 mil. Kč.

Významné milníky
BENEKOV má za sebou v poslední letech také několik podstatných úspěchů:
- jasná jednička na trhu automatických kotlů
- úspěšně ukončený projekt vývoje lithio-titanových baterií. Výše investice do vývoje byla 28 mil. Kč a byla podpořena z prostředků Ministerstva průmyslu a obchodu
- 8 vlastních patentů v oblasti fotovoltaiky a bateriových úložišť
- vlastní vyvinuté kompaktní řešení strojoven FVE, certifikované ve státním Strojírenském zkušebním ústavu v Brně
- jeden ze 3 evropských výrobců, kteří na trh dodávají technologii hybridních peletových kotlů
- vlastní unikátní řešení kombinace fotovoltaiky s větrnými turbínami
BENEKOV ESCO dlouhodobě profituje díky poptávce zákazníků z řad institucí. V současné chvíli se zaměřuje na dodávky fotovoltaických elektráren pro města a obce, kde je také vyšší marže a města získávají až 100% dotaci na jejich instalaci. U těchto instalací je nutné se kompletně předzásobit veškerým materiálem, protože dodávky se realizují na splatnost. Prostředky získané prostřednictvím Fingoodu využije společnost právě na nákup těchto zásob.
Proč investovat do BENEKOV ESCO?
Tlak na zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie je v posledních letech citelný hlavně ze strany EU, která chce pomocí různých opatření, podpůrných balíčků a dotací dosáhnout do roku 2030 snížení emise skleníkových plynů o 43 % (oproti roku 2005). Na podporu „zelené ekonomiky“ v ČR bude z evropských zdrojů investováno do roku 2030 více než 250 miliard Kč. Fotovoltaika bude dokonce od roku 2028 povinná u všech novostaveb.

Na co společnost využije získané prostředky?
Společnost získané prostředky využije pro předzásobení, aby mohla pokrýt poptávku ze strany měst a obcí (20-30 % z plánovaných tržeb).